Erapolikliinik Praxis

Miks peaksid rasedad käima sünnieelsel jälgimisel?

29. oktoober 2013

Ämmaemand juhendab ja jälgib naist ning nõustab peresid raseduse ajal. Valmistab ette rasedusega kohanemiseks, sünnituseks ja lapsevanema rolliks. Samuti õpetab vanemaid vastsündinu vajadusi mõistma, teda hooldama ja imetama.

Kogu raseduse vältel käib rase keskmiselt 10 korda ämmaemanda visiidil. Kui naise tervis on korras, siis jälgib rasedust ämmaemand. Esimesel külastusel võtab ämmaemand Teid arvele ning koostab põhjaliku anamneesi. Visiidi käigus võetakse vereanalüüsid ja vajadusel emakakaela ning tupe analüüsid.

Ämmaemand nõustab ja hindab ema ning loote seisundit igal visiidil. Nõustamise sisu sõltub raseda vajadustest ja raseduse kulust. Lisaks sellele hindab ta raseda üldseisundit, tursete olemasolu, kaalub rasedat, mõõdab vererõhku, emakapõhja kõrgust, küsitleb ema looteliigutuste suhtes, kuulatleb südamelööke, määratleb loote asetsust ja vastab jooksvatele küsimustele. Samuti on ämmaemanda ülesandeks selgitada rasedale eesolevaid uuringuid ja protseduure ning selgitada saadud tulemusi.

Pärast sünnitust annab ämmaemand nõu naise taastumise ja emadusega kohanemise osas ning lapse vajaduste mõistmise, hooldamise, imetamise ja edasise pereplaneerimise küsimustes.